Program
- sled informácii, ktoré riadia činnosť počítača
Softvér
- programévé vybavenie počítača
Rozdelenie softvéru
1. Aplikačné programy
a. Textové editory
b. Tabulkové kalkulátory
c. Grafické editory
d. Databázové systémy
e. Prezentačné programy
f. Správcovia súborov
2. Operačné systémy
a. MS DOS
b. MS Windows
c. Linux
1. Aplikačné programy
- programy, ktoré slúžia na spracovanie informácie a na zjednodušenie práce s počítačom.
- Delíme ich na
Editory textov
obrázkov
tabuliek
Vydelávacie programy
Progeamovacie nástroje
Textové editory
- Slúžia na písanie a úpravu textu. Najznámejšie z nich sú poznámkový blok, MS Word, T602, Open Office Writer, AbiWord a iné.
Grafické editory
- umožňujú vytvárať a upravovať grafické informcie (obrázky).
Spôsoby vytvárania obrázkov pomocou počítača:
1. matica farebných bodov – rastrový obrázok
2. množina kriviek – vektorový obrázok
Poznáme tieto grafické editory:
Rastrová grafika – skicár
Vektorová grafika – Corel Draw, Zoner Calisto
Tabulkové editory
- programy, ktoré sú určené na tvorbu a úpravu tabuliek slúžiacichna prehľadné usporiadanie a spracovanie údajov. Poznáme tieto Excel, Calc, Tab 602 a iné.
Databázové systémy
- programy slúžiace na vytváranie databáz rozličných údajov. Všetky údaje sú usporiadané do tabuliek, ktoré sú navzájom prepojené. Poznáme Oracle, MySql, Acces.
Prezentačné programy
- umožňujú jednoducho a efektívne vytvárať prezentácie. Medzi tieto programy patrí napríklad PowerPoint.
Programy pre spávu súborov
- programy, ktoré pomáhajú pri organizácii súborov. Umožňujú vytvárať, mazať adresáre, kopírovať, presúvať, premenovávať a vymazávať súbory.
Medzi známejšie programy tohto typu patria Norton Commander, FAR, Salamander, Midnight Commander.
Programy pre správu elektronickej pošty(klienti e-pošty)
- programy, ktorých úlohou je prímať, odosielať, tirediť a spravovať elektronickú poštu. Sú nto napr. Outlook Expres, Mozilla Thunderbird a Opera L2, The Bat, mutt, ELM a PINE.
Programy na tvorbu WWW stránok
- programy tohto typu rozdelujeme na dve skupiny:
o editory - programy, v ktorých sa pracuje priamo s HTML kódom. Napr. Quanta, Vim.
GRAFICKÉ EDITORY A PREZENTAČNÁ GRAFIKA
Grafika sa objavuje v počítači vo dvoch základných formátoch :
- rastrový formát
- vektorový formát
Rastrový formát.
Takýto obrázok je určený jednotlivými bodmi (pixel). Každý z týchto bodov má ako vlastnosť svoju farbu. Podľa počtu možných farieb každého bodu sa rastrové formáty delia na :
- monochromatické
- formáty v stupnici šedi
- formáty farebné
Vektorový formát.
V tomto formáte sú zobrazené objekty určené iba svojím okrajom pomocou matematickej krivky. Výsledný obraz sa na obrazovke monitora vykreslí postupným prevedením kresliacich príkazov. Každý objekt je charakterizovaný farbou, polohou, veľkosťou, uhlom otočenia atď. Výhodou tohto spôsobu je menšia pamäťová náročnosť a neskreslenie obrázku pri jeho zväčšovaní. Preto je tento formát vhodný pre grafiku vysokej kvality, pretože obrazy vo vektorovom formáte môžeme ľubovolne zväčšovať a zmenšovať bez straty detailov. Chýba mu síce jednoduchosť „ručného maľovania“, ale kresba je čistejšia a presnejšia.
Podporované grafické formáty.
Bodové formáty :
- BMP - tento bodový formát vďačí za svoj vznik WINDOWS;
- je univerzálny, ale prakticky sa používa menej;
- PCX - je veľmi obľúbený formát;
- TIF - základný formát pre bitmapovú grafiku;
- IMG
Vektorové formáty :
- WMF - formát, ktorý vzniká v prostredí Windows ako vnútorný komunikačný prostriedok;
- je pomerne jednoduchý a rýchly;
- CDR
- AI - formát sa veľmi blíži jazyku PostScript;
- PLT - jedná sa o jednoduchý textový komunikačný formát;
- GEM
- EPS - Encapsulated PostScript, formát využíva jednotný komunikačný jazyk pre radu výstupných zariadení;
- zápis formátu je vektorový, ale môže popisovať aj bodovú grafiku alebo texty;
Rastrové editory
Jednoduché rastrové editory sa svojho času stali symbolom nastupujúceho grafického užívateľského rozhrania, kedy sa stalo použitie myši nepostrádateľným. Typickým a asi najznámejším grafickým editorom je Paintbrush.
Grafické procesory
Grafické procesory sú podstatne zložitejšie, poskytujú výrazne širšiu paletu nástrojov. Väčšinou podporujú len rastrovú alebo len vektorovú technológiu.
Paintbrush - je to kresliaci program. Nie je určený pre zložité alebo precízne grafiky, na vytváranie jednoduchých obrázkov však stačí.
Obslužné programy
V súčasnosti existuje veľké množstvo obslužných programov. Najznámejšie z nich sú :
DOS SHELL
PC SHELL
TOTAL COMMANDER
NORTON COMMANDER
VOLKOV COMMANDER
M 602
Salamander
FAR
Tie sa delia do dvoch tried:
1. pracujúce pod DOSom
2. pracujúce pod systémom WINDOWS
Asociácia súborov – táto funkcia umožňuje priradenie programu k niektorým súborom (poväčšine sú to súbory nespúšťateľné), ktoré sa potom cez daný program spúšťajú. V praxi to vyzerá asi tak, že ak kliknete na BMP súbor a máte ho asociovaný s graf. prehliadačom napr. SEA, tak sa SEA otvorí a súbor zobrazí.
Užívateľská ponuka – v NC je len jednoduchá užívateľská ponuka, ktorá sa vyvoláva klávesou F2. Do nej si užívateľ môže zapisovať rôzne adresáre a podadresáre, z ktorých sa potom dajú priradené programy rýchlo spúšťať. To má význam hlavne v tom, že si užívateľ môže rýchlo otvoriť ten program, ktorý chce a nemusí ho dlho hľadať na disku.
Ako som už spomenul, okrem NC existujú aj iné obslužné programy. Klasickým konkurentom NC je VC. Ten má síce jednoduchšie menu, ale je rýchlejší. Taktiež je zastaralý, pretože nepodporuje dlhé názvy súborov. Ako klon NC preto vznikol WINDOWS COMMANDER. Ten však okrem zmeny „interfejsu“ a podpory dlhých názvov súborov nepriniesol výrazné zmeny, a preto nie je veľmi používaný. Omnoho viac je používaný obyčajný EXPLORER, ktorý je ďaleko prehľadnejší a má rovnaké funkcie ako WINDOWS, preto je relatívne jednoduchý na používanie. Ďalší pokus o kvalitného správcu súborov predstavuje FAR. Tento menej známy program prebral známy „interfejs„ z NC, podporuje dlhé názvy, pracuje pod systémom WINDOWS a obsahuje veľké množstvo možností na nastavovanie. Pred nedávnom pribudol ďalší obslužný program, SALAMANDER. Je to český program, je kompletne v češtine a je to FREEWARE. Preto je relatívne ľahko dostupný bežnému užívateľovi. Tento program kompletne skĺbil prednosti NC a EXPLORERa. To znamená, že obsahuje klávesové skratky ako alt-F1/F2, F5 ako COPY, F8 ako DELETE, ale tiež môžete kopírovať a mazať pomocou pravého tlačítka na myši. To znamená pomerne veľkú variabilitu.
Počítačové vírusy
Ako počítačové vírusy označujeme manipulačné programy alebo prídavné inštrukcie, ktoré sa po vniknutí do systému skryto množia (kopírujú) a môžu neočakávane meniť činnosť programu - až po naprogramované „sebazničenie“ celých súborov s časovým oneskorením (tzv. časovaná bomba). Vírusy, ktoré prenikli do systému pomocou zdanlivo nevinných programov (tzv. trójske kone), môžu napríklad zničiť ochranu heslom. Ak je váš počítač zapojený do siete, je prístupný aj „hackerom“. Sú to amatéri majúci vysokú úroveň znalostí o počítačoch, ktorí sa zaoberajú prenikaním do cudzích počítačov a vyberaním informácií, najčastejšie iba pre vlastné potešenie. Umiestniť do počítača vírus ako znak ich úspechu je jeden z častých, nie však najšťastnejších trikov a spôsobov „sebarealizácie“.
Vírusy môžu krok za krokom infikovať všetky dátové súbory a urobiť ich nepoužiteľnými. Ich pôvod sa väčšinou nedá dodatočne rekonštruovať, a preto je sabotér len ťažko zistiteľný. Ak je na pevnom disku uložený jediný infikovaný program, sú ohrozené všetky súbory. V rámci siete sa bude vírus šíriť aj na iné počítače a skôr či neskôr bude ním zamorený celý systém. Vírusy sa nevyskytujú iba v súboroch EXE, COM a DBF, ale sú aj vírusy, ktoré napádajú zdrojové texty v jazykoch C, pascal a basic.
Všeobecné princípy fungovania počítačových vírusov
Formálna definícia: Počítačový vírus je formálne taký program, ktorý môže infikovať ostatné programy (alebo diskety) tak, že do napadnutého programu (diskety) zapisuje svoju (možno modifikovanú) kópiu, pričom tejto kópii je ponechaná možnosť ďalšieho množenia sa.
Pri infikovaní programov (diskiet) sa vírusy môžu šíriť tranzitívne, tzn. od jedného programu k druhému. Nakazené programy alebo ich kópie sa môžu šíriť prostredníctvom diskiet, prípadne počítačovými sieťami. Vzhľadom k spôsobu výmeny programov na disketách dosahuje počet nainfikovaných programov vysoké hodnoty a môže viesť až k „epidémiám“.
Proces infikácie súborov:
1. Kód nainfikovaného programu sa zmení tak, aby vírus získal riadenie ako prvý, pred hostiteľským programom, a to buď napr. pomocou zápisu skokovej inštrukcie na miesto prvej inštrukcie hostiteľského programu (u súborov typu COM v systéme MS DOS) alebo napr. zmenou informácií v hlavičke súboru (u súborov typu EXE). Teoreticky je možné, že vírus vyhľadáva určité miesto v programe, do ktorého vloží inštrukciu skoku. Nejde však o typickú infekciu, pretože je možné, že inštrukcia je vložená nesprávne, a preto vírus riadenie vôbec nedostane.
2. Po prebratí riadenia vyhľadáva vírus nový program a zapisuje svoju kópiu do tohto nenainfikovaného programu, a to väčšinou na koniec súboru, zriedka na jeho začiatok. Pokiaľ vírus zapisuje na koniec programu, koriguje vstupný kód nového hostiteľa tak, aby sám získal riadenie ako prvý, a pôvodný vstupný kód umiestňuje v svojom tele. Existujú však aj iné prípady, kedy sa vírus zapisuje do inej časti, napr. do oblasti zásobníka.
3. Takto prebiehajúca infekcia je charakteristická pre každý vírus napádajúci súbory. Vírusy však môžu okrem množiacich sa častí obsahovať časť deštruktívnu, označovanú ako trójsky kôň alebo vyššie spomínaná časovaná bomba. U osobných počítačov, napr. v operačnom systéme MS DOS, nachádzame aj druhú kategóriu vírusov, a to tzv. bootové vírusy, t.j. vírusy, ktoré napádajú zavádzacie oblasti na vonkajších magnetických médiách: disketách a pevných diskoch. Koncepcia takéhoto vírusu vychádza zo skutočnosti, že základný vstupno - výstupný systém (BIOS) vykonáva z týchto oblastí zavádzanie operačného systému do pamäti počítača. Ak obsahuje zavádzací sektor diskety alebo disku (bootsektor) resp. rozdeľovacia tabuľka pevného disku (partition table) vykonávateľný kód, je tento kód zavedený do pamäti. Ak obsahuje táto tabuľka kód vírusu, je do pamäti zavedený vírus, ktorý zostáva v pamäti rezidentne a tento vírus potom sám zavádza operačný systém. Infekcia sa potom väčšinou šíri nie pomocou súborov, ale nainfikovanými sektormi pružných diskov.
Väčšina vírusov infikuje bootsektor, ale niektoré infikujú rozdeľovaciu tabuľku a sú extrémne nebezpečné. Pôvodnú tabuľku zachovávajú nepresne, a tak je potom možné, že sa ľahko prepíše. V takomto prípade sa dá počítať prinajmenšom so stratou údajov; často však musíme vykonať tzv. low-level alebo nízkoúrovňový formát pevného disku.
TRÓJSKE KONE
Trójskymi koňmi bývajú označované programy, ktoré okrem užitočnej funkcie obsahujú skrytú časť, ktorá sa dá aktivizovať po splnení určitej podmienky (zvyčajne ide o viazanosť na určitý dátum, napr. 1. apríl, piatok trinásteho, dátum narodenia Michelangela 6. marca, Nový rok alebo Vianoce). Táto ukrytá časť spravidla vykonáva činnosť de-štrukčného charakteru (modifikácia údajov, vymazanie súborov, formátovanie disku a pod.)
Ak je bežný program nakazený vírusom, stáva sa nielen ďalším jeho rozširovateľom, ale aj potenciálnym trójskym koňom, ktorého činnosť je priamo úmerná s nebezpečnosťou vírusu.
Ochrana pred počítačovými vírusmi
1. softwarová
a. Antivirusové programy
b. Programy na ochranu počítačových sieti
Komentáre