informatika

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Internet 2

Internet

Internet je celosvetová počítačová sieť navzájom prepojených počítačov. Prepojenie jednotlivých počítačov môže byť realizované rôznymi spôsobmi - dáta sa medzi počítačmi môžu šíriť káblami, vzduchom, telefónnymi linkami a i. Internet nikto nevlastní ale existuje viacero organizácií, ktoré sa podieľajú na jeho rozvoji vývojom technológií a štandardov. Je to tiež najrozsiahlejšia databáza informácií na svete a slúži hlavne na komunikáciu (e-mail, chat) prezentáciu(webové stránky), na šírenie informácii, prenos údajov, elektr. obchod

 

Interatívna komunikácia - pri interaktívnej komunikáci máme okamžitú odozvu, ciže môžeme priamo komunikovať s iným človekom alebo inou skupinou ľudí, a oni zase môžu okamžite odpovedať vám. Je to skoro ako telefonovanie, je to trošku iný druh priamej výmeni informácií medzi ľudmi. Slúžia nám na to rôzne programy, ktoré sa dajú nájsť zadarmo na internete, sú to napríklad programy ako talk, ytalk, IRC, ICQ alebo rôzne chatove portály na internete. (pravdaže je interaktívna komunikacia je možná len v prípade, že obaja ľudia alebo skupina je v ten istý čas pripojená na internet a zdielajú ten istý program).

 

Neinteraktívna komunikácia – je to komunikácia bez možnosti reagovať bezprostredne (bez okamžitej odozvy). Slúži nám na to e-mail. Napíšeme správu a odošleme ju na inu e-mailovú adresu (adresáta), ten po jej doručení nám na ňu môže (aj nemusí) odpovedať. E-mailovu adresu si môžeme vytvoriť na rôznych bezplatných serveroch (napr. hotmail.com,yahoo.com,post.sk,...).

 

Elektronická poštaTermín E-mail, je syntézou dvoch anglických slov electronic a mail. Slovo electronic prekladáme ako elektronická a slovo mail ako pošta. E-mail je po WWW druhá najpožívanejšia služba na internete, ktorá je určená pre rýchlu písomnú komunikáciu. Na prezeranie našej pošty, odosielanie správ alebo na iné úpravy slúžia rôzne programy ako napr. „pine“ alebo programy vytvorené na serveroch kde ste registrovaný.

 

E-mailová adresa - V sieti počítačov Internet plní funkciu poštovej adresy e-mail adresa. Základom adresy pre elektronickú poštu je doménová adresa, ktorá určuje cestu ku konečnému miestu kde má byť pošta doručená. Táto adresa môže označovať priamo konkrétny hostiteľský počítač alebo doménu (nerozlišujú sa veľké a malé písmená). Prvá časť v e-mailovej adrese určuje konkrétne používateľské konto (môže byť zostavené obecne od 3 do 40 znakov vrátane bodky a podtržníku, veľké a malé písmená sa rozlišujú). Znak medzi prvou a druhou časťou @ (medzi nami dievčatami nazývaný zavináč) oddeľuje doménovú adresu od identifikácie adresáta. ( meno@domena.sk )

 

Poštový klient

Poštový klient je program, pomocou ktorého pracujete s elektronickou poštou. Treba mu preto nastaviť adresu servera pre odosielanie pošty (SMTP servera, cherry.napri.sk), adresu servera pre prichádzajúcu poštu (POP3 server, cherry.napri.sk) a prihlasovacie meno a heslo na Vašu poštovú schránku na tomto serveri. Ak Vaša e-mailová adresa je je niekto@napri.sk, potom ako názov schránky uvediete niekto. Najbežnejšie používaný poštový klient je Outlook Expres. V ňom si uvedené informácie môžete zadať nasledovne: (táto odpoveď zatiaľ nie je spracovaná)

 

Talk, ICQ, IRC, Chatchat, irc, pokec atď. to je niekoľko názvov, ktorými si ľudia pomenovali tzv. real-time chatting (čiže interaktívna komunikácia), teda rozpravanie v reálnom čase. Spôsob komunikácie pozostávajúci z minimálne dvoch ľudí, pričom horná hranica je neobmedzená, pripojených na internet a pomocou akéhokoľvek rozhrania, používajúci rôzne rozhrania na to, aby dosiahli rovnaký výsledok – aby si porozumeli s človekom na "druhej strane linky". V tomto smere ešte spoločnosť nieje tak vyvynutá ako by sa zdalo. Je niekoľko druhov chatovacích štandardov, ktoré za normálnych okolností nemôžu byť navzájom prepojené. Jednotlivé štandardy využívajú rôzne komunikačné prostriedky. Niektoré používajú vlastný program na to, aby sa spojili s internetom a s ostatnými učastníkmi vlastniacimi rovnaký program, iné používajú štandardné prostriedky väčšiny operačných systémov. A to buď internetový prehliadač, alebo telnetový terminál.

 

Adresa, URL

Dalším pojmem, se kterým často přijdeme do styku při práci s Internetem, je adresa internetové stránky nebo také URL adresa. Adresa je nutná, abychom mohli stránku na Internetu nalézt a následně zobrazit. URL adresa je v celé síti jednoznačně určena a neměly by existovat dvě stejné. Na jejich přidělování dohlíží mezinárodní organizace.

 

Hypertextový odkaz

Čo je to hypertextový odkaz? Je to farebne označené alebo podtrhnuté miesto v dokumente alebo stránke WWW, nad ktorým sa kurzor myši zmení na ruku a kliknutím nás presunie na iné miesto v dokumente, na iný dokument alebo stránku WWW. Odkaz prepojí miesto v dokumente s iným miestom.

 

Web prehliadače - Samotné stránky sa prehliadajú v tzv. browseroch – prehliadačoch, napr. Internet Explorer od Microsoftu alebo Netscape Navigator. Vo svete je však najviac rozšírený Internet Eplorer, pretože je priamo súčasťou všetkých novších verzii operačného systému Windows – je teda zadarmo. Ale nesmieme zabudnúť spomenúť aj linuxove prehliadače jako napr. Mozzila alebo Opera (dá sa používať aj v systéme Windows)

 

WWW – World Wide Web je dnes najznámejšia a najpoužívanejšia služba Internetu a to právom. Je to integrovaná služba, ktorá sprístupňuje veľmi jednoduchým spôsobom celé bohatstvo Internetu. Označuje sa najčastejšie ako WWW a grafické znázornenie všetkých možných internetových prepojení naozaj pripomína celosvetovú pavučinu, ako je to aj v anglickom názve.

Technológie www ovládli Internet a neustále sa rozvíjajú a zdokonaľujú, tak ako sa s rozvojom Internetu zdokonaľuje aj bezpečný prístup k internetovým zdrojom. Tiež všetky platené služby a obchodné aktivity sú založené na www technológiách.

Protokol používaný vo www sa nazýva http protokol a dokumenty vystavované prostredníctvom www sú hypertextové dokumenty napísané v jazyku html. V týchto dokumentoch sa nachádzajú odkazy, adresy na iné internetové zdroje vo formáte URL.

 

HTML - Skratka HTML znamená HyperText Markup Language. Je to jazyk pre tvorbu dokumentov, ktorý definuje vzhľad textu (veľkosť nadpisov, použité písma, farby, okraje, ...). Jazyk HTML bol špeciálne vyvinutý za účelom publikovania dokumentov na World Wide Web (Internete).

 

Zdrojový kód dokumentu HTML je jednoduchý text, ktorý sa dá prehliadať i upravovať v jednoduchom textovom editore. Jazyk HTML je typografický, to znamená, že výsledný dokument iba popisuje, ale jeho interpretácia je prenechaná až na cieľový prehliadač (napr. Netscape Navigator, Internet Explorer, Opera).

 

Vyhladavanie informacii

Snad myslia také ze google, zoznam, seznam…nieco tam uz o tom budes vediet povedat ;)

 

 

 

Pripojenie na internet

1. Mikrovlnné spojenie - Princíp spočíva v inštalácii mikrovlnnej antény na streche domu, či na okne.

2. Pripojenie cez káblovú televíziu -  Na pripojenie takýmto spôsobom stačí mať do domácnosti privedený televízny kábel a nainštalovať si modem.

3. Technológia GPRS - Pripojenie do internetu pomocou GPRS ponúkajú na Slovensku obaja mobilní operátori. Na využívanie GPRS musíte vlastniť predovšetkým mobilný telefón podporujúci túto technológiu a sieťovú kartu v PC. Pri GPRS sa platí za prenesené dáta, nie za čas strávený na internete. GPRS je tak výhodná najmä na sťahovanie e-mailov a prezeranie web stránok. Nehodí sa na sťahovanie väčších súborov.

4. Pevná linka - Tento spôsob je pre domácnosti pomerne drahá záležitosť a preto ho využívajú najmä rôzne spoločnosti.

5. Satelitné spojenie - Vhodné je najmä pre firmy - od menších až po korporácie. Satelit nie je vhodný pre domácnosti najmä pre jeho cenu. Veľkou výhodou je ale pokrytie a kvalita pripojenia.

6. Dalsie - dial-up a ISDN

Čo je IP adresa?

IP adresa je adresa počítača, alebo iného zariadenia v sieťach typu Internet (teda v takých, kde sa používa Internet Protokol). V sieti Internet musí mať každý pripojený počítač, alebo iné zariadenie (napr. router, smerovač), pridelenú IP adresu.

IP adresa je štvorica čísiel oddelených bodkou - napr. 195.47.53.161. Vďaka systému DNS (systémy doménových mien) si nemusíme pamätať IP adresy napr. web serverov ktoré chceme navštíviť, ale stačí poznať ich meno (napr. www.mhub.dc-hub.eu) a systém DNS podľa neho zistí správnu IP adresu, s ktorou potom Váš počítač komunikuje.

 

Internet 2 | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014